Aristofanes'ten 4 kitap birden!
$31.96
Bought separately
$9.99
Bundle Price

Aristofanes'ten 4 kitap birden!

About the Bundle

...yüreğim bana dedi ki;  

Zeus’un kızları, bu ölümsüz eserlere köprü olmanı istiyor senden!   

Ne büyük bir lütuf, ne büyük bir mutluluk...  

Böylece ben yeltendim bunu yapmaya ve böylesine keyifli eserleri evirme & çevirme işine giriştim. 

Aristofanes'in ölümsüz eserlerinin yepyeni bir tarzda çevirileri: Kurbağalar, Kadınlar Mecliste, Kadınlar Şenlikte, ve Zenginlik!   

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  Yilmaz Güleryüz @guleryuz  

Zeus Baba

 • Share this bundle
 • Categories

  • Humor and Satire
  • Fine Arts

About the Books

KURBAĞALAR (The Frogs - Batrakhoi)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES
 • 14,534

  Words

 • 99%

  Complete

 • PDF

 • EPUB

 • WEB

Kurbağalar  (Yunanca: Βάτραχοι Bátrachoi; Latince: Ranae; Ingilizce: Frogs)  bir komedya olup, Antik Yunan döneminin meşhur şairi Aristofanes tarafından yazılmıştır. Eski Komedya'nın en büyük yazarı olarak nitelendirilen Aristofanes'in  (Aristophanes) en güzel eserlerinden biridir "Kurbağalar" (Frogs). 

İlk olarak M.Ö. 405 tarihinde Lenaia’da düzenlenen Dionysus Festivali’nde sergilendiğinde, birincilik ödülünü kazanmıştır.

Kurbağalar, tanrı Dionysus hakkındaki bir hikayeyi konu almaktadır. Dionysus, Atina tragedyasının düştüğü kötü durumdan hayıflanmaktadır, ve Hades'e (yeraltına) giderek Euripides'i ölüler diyarından geri getirmek ister. (Euripides, bu oyun sergilenmeden bir sene önce ölmüştü, MÖ 406). Beraberindeyse, ondan daha zeki ve daha cesur olan kölesi Ksantiyas'ı (Xanthias) da götürür. Başlangıç sahnesinde, Ksantiyas ve Dionysus bu oyun içerinde ne tarz şakalar yapabileceklerini münakaşa ederler. Oyunun ilk yarısı boyunca ise, Dionysus sürekli olarak aptalca denebilecek türden hatalar yapar, ve bu durum Ksantiyas'ı bu hataları düzeltmeye zorlar. Böylece, Dionysus hem aptal görünmekten kurtulur, hem de hiç bir şey olmamışçasına hatalar yapmaya devam eder. 

...   

Komedya’nın Babası  ve  Komedya’nın Prensi  olarak da bilinen Aristofanes (Aristophanes), Atina toplumunun antik çağdaki halini en iyi şekilde betimleyen yazarlardandır.  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  

Yilmaz Güleryüz @guleryuz  

Zeus Baba  

KADINLAR MECLİSTE (Women In Parliament - Ekklesiazousai)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES
 • 15,399

  Words

 • 99%

  Complete

 • PDF

 • EPUB

 • WEB

Aristofanes'in "Kadınlar Mecliste" isimli oyunu, Ecclesiazusae (Yunanca: Ἐκκλησιάζουσαι Ekklesiazousai; İngilizce: Women in Parliament, Assemblywomen), ilk olarak M.Ö 391 tarihinde sergilenmiştir. 

Bu oyun, lideri Praxagora olan bir grup kadın ile ilgilidir. Liderlerinin öncülüğünde hareket ederek, kadınların yönetimi devralması için herkesi ikna etmeye karar verirler, çünkü bu işi yapagelen erkeklerden çok daha iyi yapabileceklerine inanmaktadırlar.  

Kadınlar, erkek kılığına girerek gizlice Meclis’e giderler, ve ilgili kararnamenin önergesini sunduktan sonra kürsüde demeçler vererek savunmasını yaparlar. Denemedikleri tek yöntemin bu olduğunu vurgulayarak herkesi ikna ederler, ve nihayetinde yönetim oy birliğiyle kadınlara devredilir.  

Yeni yasaya dayanarak, komünizm benzeri bir devlet yapısı kurarlar. Bu yeni sistemle birlikte, devlet her Atinalı vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü hale getirilir. Eşitlik ilkesi her alanda ve herkesi kapsayacak şekilde uygulanmaya başlar. Ve hatta bu yasaya erkeklerin dilediği kadınla yatma hakkı bile dahildir. Fakat bu hak, öncelikle çirkin ve yaşlı olan bütün kadınlarla yatmak önkoşuluna bağlıdır. Aynı durum kadınlar için de geçerlidir, yani en çirkin ve yaşlı erkeklerden başlamak zorundadırlar.  

...  

Bu oyun, o dönemin kadınlarının yaygın olan görüşlerini temsil etmektedir. Aristofanes, bunla da yetinmeyerek, kadınların tarzlarıyla da dalga geçerek, tembellikleriyle ve çok içen halleriyle kocalarının hayatını cehenneme çevirdiklerini ima eder.  

Zorunlu kılınan eşitlik yasası ise, politik bir beyan olmakla birlikte sosyal bir duruşa da sahiptir. Savaş bittikten sonra oligarşi hüküm sürmeye başlamıştır, bu sebeple de Atina’lılar demokrasi ve eşitlik konularında daha ısrarcı bir tutum sergilemeye başlamışlardır. Bu oyun, içinde abartılı anlatımlar içermesine rağmen, daha demokratik bir sisteme olan ihtiyacı çok net bir şekilde dile getirebilmiştir.  

Oyun kurgusu, şahsi mülkiyetin kaldırılması ve aile yapısının kaldırılması gibi görüşlerle de mizahi bir dille dalga geçmektedir.   

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  Yilmaz Güleryüz @guleryuz  

Zeus Baba  

KADINLAR ŞENLİKTE (Women at the Festival - Thesmophoriazousai)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES
 • 16,800

  Words

 • 99%

  Complete

 • PDF

 • EPUB

 • WEB

Thesmophoriazusae (Türkçe: Thesmophoria Festivalini Kutlayan Kadınlar, veya kısaca Kadınlar Şenlikte) bir komedya olup, Antik Yunan döneminin meşhur şairi Aristofanes tarafından yazılmıştır. İlk olarak M.Ö.411 senesinde, Dionysia şehrinde oynanmıştır. Katıldığı yarışmada ödül alıp almadığı kesin olarak bilinmemektedir. Aristofanes'in, Atina toplumunu konu aldığı en güzel parodilerden biri olarak addedilir.   

Özellikle; erkek egemen bir toplumda kadın-erkek rollerinin değişkenlik göstermesi, popüler sanatçıların kibirli halleri, ve sıradan Atinalıların cahilce ve bencilce hareketleri, ve bunun gibi pek çok konu mizahi bir tarzda işlenmektedir. Aynı zamanda, Eski Komedya tarzının karakteristiklerini ustaca işleyen bir yapıya sahiptir. Bu oyun, yine kadın-argosu bir dil barındıran bir diğer oyunu olan Lysistrata ile aynı sene içinde sahneye koyulmuştur.  

Thesmophoria, antik Yunan döneminde kutlanmakta olan, Demeter ile kızı Persephone için adanmış bir festival idi. Bu festivalin ismi, çalışmak için gerekli yasalar veya ilkeler anlamına gelen, *‘thesmoi’*den türemiştir. Sadece kadınların katılabildiği bir festival olup, sonbahar döneminde kutlanırdı. Kadınlar, günlük işlerini bir kenara bırakır, ve Demeter tapınağına giderek türlü törenlerle kutlamalar yaparlardı.  

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  

Yilmaz Güleryüz  @guleryuz  

Zeus Baba  

PLUTUS ZENGİNLİK

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES
 • 66

  Pages

 • 15,136

  Words

 • 99%

  Complete

 • PDF

 • EPUB

 • WEB

Plutus (Yunanca: Πλοῦτος , "Ploutos"; Türkçe: "Zenginlik”), Antik Yunan dönemine ait bir komedya olup, Komedyanın Babası olarak da bilinen meşhur oyun yazarı Aristofanes (Aristophanes)'in eseridir. İlk olarak, M.Ö. 408 yılında sahnelenmiş olup, M.Ö. 388 senesinde revize edilerek tekrar oynanmıştır. Dönemin Atina'sına dair politik mizah niteliğinde hazırlanan bu eserde, zenginlik tanrısı Plutus da başrolde oynamaktadır. Eski Komedya’dan Yeni Komedya'ya geçiş dönemine ait olan bu eserde, yine bildik tarzda karakterler vardır. Mesela, aptal bir sahip ve onun patavatsız kölesi, dönemin ahlâki değerlerine dair amansızca hiciv yaparlar.  

Bu oyunda, Atinalı ihtiyar bir çiftçi olan Chremylus ile onun kölesi Cario başrolde oynamaktadırlar. Chremylus kendini ve ailesini, mütevazi ve dürüst olmalarına rağmen fakir bir hayat süren insanlar olarak tanıtır, ve işte böylesi bir hayattan kurtulmaya dair tavsiye almak için de kahini ziyaret etmiştir. Oyun, Delfi'deki kahinden henüz dönerken ki haliyle başlar.  

Apollo'nun kehanetine göre; tapınaktan çıkar çıkmaz gördüğü ilk şahsı takip etmesi ve hatta kendi evine gelmeye ikna etmesi söylenmiştir. Karşısına çıkan ilk kişi kör bir adamdır, ve kehanete uyarak öyle yapmıştır, yani oyun başladığında art arda yürümekte olduklarını görürüz.  

Oyun ilerledikçe, bu kör adamın aslında Zenginlik Tanrısı Plutus olduğu çıkar ortaya! Uzun tartışmalardan sonra, kör olan bu tanrıyı eve girmeye ikna ederler, ve sonra da görme kabiliyetini tekrar kazandırmaya kalkışırlar. Bu tanrının tekrar görmeye başlaması demek, "zenginlik"in sadece hakkedenlere dağıtılması anlamına gelecektir. 

Oyunun ilerleyen sahneleri, böylesi köklü değişimin nelere sebep olabileceğini ve hatta olduğunu da, çok keyifli bir mizahi tarzda sergilemektedir.  

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  Yilmaz Güleryüz @guleryuz 

Zeus Baba  

The Leanpub 60 Day 100% Happiness Guarantee

Within 60 days of purchase you can get a 100% refund on any Leanpub purchase, in two clicks.

Now, this is technically risky for us, since you'll have the book or course files either way. But we're so confident in our products and services, and in our authors and readers, that we're happy to offer a full money back guarantee for everything we sell.

You can only find out how good something is by trying it, and because of our 100% money back guarantee there's literally no risk to do so!

So, there's no reason not to click the Add to Cart button, is there?

See full terms...

80% Royalties. Earn $16 on a $20 book.

We pay 80% royalties. That's not a typo: you earn $16 on a $20 sale. If we sell 5000 non-refunded copies of your book or course for $20, you'll earn $80,000.

(Yes, some authors have already earned much more than that on Leanpub.)

In fact, authors have earnedover $13 millionwriting, publishing and selling on Leanpub.

Learn more about writing on Leanpub

Free Updates. DRM Free.

If you buy a Leanpub book, you get free updates for as long as the author updates the book! Many authors use Leanpub to publish their books in-progress, while they are writing them. All readers get free updates, regardless of when they bought the book or how much they paid (including free).

Most Leanpub books are available in PDF (for computers) and EPUB (for phones, tablets and Kindle). The formats that a book includes are shown at the top right corner of this page.

Finally, Leanpub books don't have any DRM copy-protection nonsense, so you can easily read them on any supported device.

Learn more about Leanpub's ebook formats and where to read them

Write and Publish on Leanpub

You can use Leanpub to easily write, publish and sell in-progress and completed ebooks and online courses!

Leanpub is a powerful platform for serious authors, combining a simple, elegant writing and publishing workflow with a store focused on selling in-progress ebooks.

Leanpub is a magical typewriter for authors: just write in plain text, and to publish your ebook, just click a button. (Or, if you are producing your ebook your own way, you can even upload your own PDF and/or EPUB files and then publish with one click!) It really is that easy.

Learn more about writing on Leanpub