KADINLAR MECLİSTE (Women In Parliament - Ekklesiazousai)
Ücretsiz!
With Membership
$7.99
Önerilen Fiyat

KADINLAR MECLİSTE (Women In Parliament - Ekklesiazousai)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES

Kitap Hakkında

Aristofanes'in "Kadınlar Mecliste" isimli oyunu, Ecclesiazusae (Yunanca: Ἐκκλησιάζουσαι Ekklesiazousai; İngilizce: Women in Parliament, Assemblywomen), ilk olarak M.Ö 391 tarihinde sergilenmiştir. 

Bu oyun, lideri Praxagora olan bir grup kadın ile ilgilidir. Liderlerinin öncülüğünde hareket ederek, kadınların yönetimi devralması için herkesi ikna etmeye karar verirler, çünkü bu işi yapagelen erkeklerden çok daha iyi yapabileceklerine inanmaktadırlar.  

Kadınlar, erkek kılığına girerek gizlice Meclis’e giderler, ve ilgili kararnamenin önergesini sunduktan sonra kürsüde demeçler vererek savunmasını yaparlar. Denemedikleri tek yöntemin bu olduğunu vurgulayarak herkesi ikna ederler, ve nihayetinde yönetim oy birliğiyle kadınlara devredilir.  

Yeni yasaya dayanarak, komünizm benzeri bir devlet yapısı kurarlar. Bu yeni sistemle birlikte, devlet her Atinalı vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü hale getirilir. Eşitlik ilkesi her alanda ve herkesi kapsayacak şekilde uygulanmaya başlar. Ve hatta bu yasaya erkeklerin dilediği kadınla yatma hakkı bile dahildir. Fakat bu hak, öncelikle çirkin ve yaşlı olan bütün kadınlarla yatmak önkoşuluna bağlıdır. Aynı durum kadınlar için de geçerlidir, yani en çirkin ve yaşlı erkeklerden başlamak zorundadırlar.  

...  

Bu oyun, o dönemin kadınlarının yaygın olan görüşlerini temsil etmektedir. Aristofanes, bunla da yetinmeyerek, kadınların tarzlarıyla da dalga geçerek, tembellikleriyle ve çok içen halleriyle kocalarının hayatını cehenneme çevirdiklerini ima eder.  

Zorunlu kılınan eşitlik yasası ise, politik bir beyan olmakla birlikte sosyal bir duruşa da sahiptir. Savaş bittikten sonra oligarşi hüküm sürmeye başlamıştır, bu sebeple de Atina’lılar demokrasi ve eşitlik konularında daha ısrarcı bir tutum sergilemeye başlamışlardır. Bu oyun, içinde abartılı anlatımlar içermesine rağmen, daha demokratik bir sisteme olan ihtiyacı çok net bir şekilde dile getirebilmiştir.  

Oyun kurgusu, şahsi mülkiyetin kaldırılması ve aile yapısının kaldırılması gibi görüşlerle de mizahi bir dille dalga geçmektedir.   

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  Yilmaz Güleryüz @guleryuz  

Zeus Baba  

Yazar Hakkında

Yılmaz Güleryüz
Yılmaz Güleryüz

Yilmaz Guleryuz is a flaneur... born in Antioch, lives in Oslo. 

Bu kitap ayrıca bu demetlerde mevcuttur:

$31.96
Bought separately
$9.99
Demetin Fiyatı

İçindekiler

 • Aristofanes
 • Çevirmenin Notu
 • Oyun Teması
 • KADINLAR MECLİSTE
  • 1. Sahne
  • 2. Sahne
  • 3. Sahne
  • 4. Sahne
  • 5. Sahne
  • 6. Sahne
 • Notlar

Desteklenen Kampanyalar

Watsi

https://watsi.org

Watsi is a global crowdfunding platform for healthcare that enables anyone to donate as little as $5 to directly fund life-changing medical care for people in need. 100% of every donation funds medical care and we are dedicated to complete transparency.

Watsi (watsi.org) is the first global crowdfunding platform for healthcare, enabling anyone to directly fund low-cost, high-impact medical care for people in need. 100% of every donation on Watsi’s platform directly funds medical care for patients, the organization does not take a cut for its operations. Since launching in August of 2012, Watsi has funded medical care for more than 700 people in 16 countries.

Leanpub Önkoşulsuz, Risksiz, %100 Mutluluk Garantilidir

Leanpub'tan yaptığınız alışverişlerde, 60 günlük sürede %100 iade garantisi mevcut, bunun için sadece iki tıklama yeterli. İade talepleri elden işlenmektedir, aktifleşmesi birkaç gün alabilir. Detaylar için (ingilizce) kullanım sözleşmesini okuyunuz.

80% Royalties. Earn $16 on a $20 book.

We pay 80% royalties. That's not a typo: you earn $16 on a $20 sale. If we sell 5000 non-refunded copies of your book or course for $20, you'll earn $80,000.

(Yes, some authors have already earned much more than that on Leanpub.)

In fact, authors have earnedover $13 millionwriting, publishing and selling on Leanpub.

Learn more about writing on Leanpub

Free Updates. DRM Free.

If you buy a Leanpub book, you get free updates for as long as the author updates the book! Many authors use Leanpub to publish their books in-progress, while they are writing them. All readers get free updates, regardless of when they bought the book or how much they paid (including free).

Most Leanpub books are available in PDF (for computers), EPUB (for phones and tablets) and MOBI (for Kindle). The formats that a book includes are shown at the top right corner of this page.

Finally, Leanpub books don't have any DRM copy-protection nonsense, so you can easily read them on any supported device.

Learn more about Leanpub's ebook formats and where to read them

Leanpub üzerinde Yazın ve Yayımlayın

Authors and publishers use Leanpub to publish amazing in-progress and completed ebooks, just like this one. You can use Leanpub to write, publish and sell your book as well! Leanpub is a powerful platform for serious authors, combining a simple, elegant writing and publishing workflow with a store focused on selling in-progress ebooks. Leanpub is a magical typewriter for authors: just write in plain text, and to publish your ebook, just click a button. It really is that easy.

Leanpub üzerinde nasıl yazabileceğinizi öğrenin