KADINLAR ŞENLİKTE (Women at the Festival - Thesmophoriazousai)
Ücretsiz!
With Membership
$7.99
Önerilen Fiyat

KADINLAR ŞENLİKTE (Women at the Festival - Thesmophoriazousai)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES

Kitap Hakkında

Thesmophoriazusae (Türkçe: Thesmophoria Festivalini Kutlayan Kadınlar, veya kısaca Kadınlar Şenlikte) bir komedya olup, Antik Yunan döneminin meşhur şairi Aristofanes tarafından yazılmıştır. İlk olarak M.Ö.411 senesinde, Dionysia şehrinde oynanmıştır. Katıldığı yarışmada ödül alıp almadığı kesin olarak bilinmemektedir. Aristofanes'in, Atina toplumunu konu aldığı en güzel parodilerden biri olarak addedilir.   

Özellikle; erkek egemen bir toplumda kadın-erkek rollerinin değişkenlik göstermesi, popüler sanatçıların kibirli halleri, ve sıradan Atinalıların cahilce ve bencilce hareketleri, ve bunun gibi pek çok konu mizahi bir tarzda işlenmektedir. Aynı zamanda, Eski Komedya tarzının karakteristiklerini ustaca işleyen bir yapıya sahiptir. Bu oyun, yine kadın-argosu bir dil barındıran bir diğer oyunu olan Lysistrata ile aynı sene içinde sahneye koyulmuştur.  

Thesmophoria, antik Yunan döneminde kutlanmakta olan, Demeter ile kızı Persephone için adanmış bir festival idi. Bu festivalin ismi, çalışmak için gerekli yasalar veya ilkeler anlamına gelen, *‘thesmoi’*den türemiştir. Sadece kadınların katılabildiği bir festival olup, sonbahar döneminde kutlanırdı. Kadınlar, günlük işlerini bir kenara bırakır, ve Demeter tapınağına giderek türlü törenlerle kutlamalar yaparlardı.  

---  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  

Yilmaz Güleryüz  @guleryuz  

Zeus Baba  

Yazar Hakkında

Yılmaz Güleryüz
Yılmaz Güleryüz

Yilmaz Guleryuz is a flaneur... born in Antioch, lives in Oslo. 

Bu kitap ayrıca bu demetlerde mevcuttur:

$31.96
Bought separately
$9.99
Demetin Fiyatı

İçindekiler

 • Aristofanes
 • Çevirmenin Notu
 • Oyun Hakkında
 • KADINLAR ŞENLİKTE
  • 1. Sahne
  • 2. Sahne
  • 3. Sahne
  • 4. Sahne
  • 5. Sahne
  • 6. Sahne
 • Notlar

Desteklenen Kampanyalar

Watsi

https://watsi.org

Watsi is a global crowdfunding platform for healthcare that enables anyone to donate as little as $5 to directly fund life-changing medical care for people in need. 100% of every donation funds medical care and we are dedicated to complete transparency.

Watsi (watsi.org) is the first global crowdfunding platform for healthcare, enabling anyone to directly fund low-cost, high-impact medical care for people in need. 100% of every donation on Watsi’s platform directly funds medical care for patients, the organization does not take a cut for its operations. Since launching in August of 2012, Watsi has funded medical care for more than 700 people in 16 countries.

Leanpub Önkoşulsuz, Risksiz, %100 Mutluluk Garantilidir

Leanpub'tan yaptığınız alışverişlerde, 60 günlük sürede %100 iade garantisi mevcut, bunun için sadece iki tıklama yeterli. İade talepleri elden işlenmektedir, aktifleşmesi birkaç gün alabilir. Detaylar için (ingilizce) kullanım sözleşmesini okuyunuz.

80% Royalties. Earn $16 on a $20 book.

We pay 80% royalties. That's not a typo: you earn $16 on a $20 sale. If we sell 5000 non-refunded copies of your book or course for $20, you'll earn $80,000.

(Yes, some authors have already earned much more than that on Leanpub.)

In fact, authors have earnedover $12 millionwriting, publishing and selling on Leanpub.

Learn more about writing on Leanpub

Free Updates. DRM Free.

If you buy a Leanpub book, you get free updates for as long as the author updates the book! Many authors use Leanpub to publish their books in-progress, while they are writing them. All readers get free updates, regardless of when they bought the book or how much they paid (including free).

Most Leanpub books are available in PDF (for computers), EPUB (for phones and tablets) and MOBI (for Kindle). The formats that a book includes are shown at the top right corner of this page.

Finally, Leanpub books don't have any DRM copy-protection nonsense, so you can easily read them on any supported device.

Learn more about Leanpub's ebook formats and where to read them

Leanpub üzerinde Yazın ve Yayımlayın

Authors and publishers use Leanpub to publish amazing in-progress and completed ebooks, just like this one. You can use Leanpub to write, publish and sell your book as well! Leanpub is a powerful platform for serious authors, combining a simple, elegant writing and publishing workflow with a store focused on selling in-progress ebooks. Leanpub is a magical typewriter for authors: just write in plain text, and to publish your ebook, just click a button. It really is that easy.

Leanpub üzerinde nasıl yazabileceğinizi öğrenin