KURBAĞALAR (The Frogs - Batrakhoi)
Ücretsiz!
With Membership
$7.99
Önerilen Fiyat

KURBAĞALAR (The Frogs - Batrakhoi)

Eski Yunan Komedyaları - ARISTOFANES

Kitap Hakkında

Kurbağalar  (Yunanca: Βάτραχοι Bátrachoi; Latince: Ranae; Ingilizce: Frogs)  bir komedya olup, Antik Yunan döneminin meşhur şairi Aristofanes tarafından yazılmıştır. Eski Komedya'nın en büyük yazarı olarak nitelendirilen Aristofanes'in  (Aristophanes) en güzel eserlerinden biridir "Kurbağalar" (Frogs). 

İlk olarak M.Ö. 405 tarihinde Lenaia’da düzenlenen Dionysus Festivali’nde sergilendiğinde, birincilik ödülünü kazanmıştır.

Kurbağalar, tanrı Dionysus hakkındaki bir hikayeyi konu almaktadır. Dionysus, Atina tragedyasının düştüğü kötü durumdan hayıflanmaktadır, ve Hades'e (yeraltına) giderek Euripides'i ölüler diyarından geri getirmek ister. (Euripides, bu oyun sergilenmeden bir sene önce ölmüştü, MÖ 406). Beraberindeyse, ondan daha zeki ve daha cesur olan kölesi Ksantiyas'ı (Xanthias) da götürür. Başlangıç sahnesinde, Ksantiyas ve Dionysus bu oyun içerinde ne tarz şakalar yapabileceklerini münakaşa ederler. Oyunun ilk yarısı boyunca ise, Dionysus sürekli olarak aptalca denebilecek türden hatalar yapar, ve bu durum Ksantiyas'ı bu hataları düzeltmeye zorlar. Böylece, Dionysus hem aptal görünmekten kurtulur, hem de hiç bir şey olmamışçasına hatalar yapmaya devam eder. 

...   

Komedya’nın Babası  ve  Komedya’nın Prensi  olarak da bilinen Aristofanes (Aristophanes), Atina toplumunun antik çağdaki halini en iyi şekilde betimleyen yazarlardandır.  

Güle güle okuyunuz, okutunuz...  

~ Eviren & Çeviren (Translations by):  

Yilmaz Güleryüz @guleryuz  

Zeus Baba  

Yazar Hakkında

Yılmaz Güleryüz
Yılmaz Güleryüz

Yilmaz Guleryuz is a flaneur... born in Antioch, lives in Oslo. 

Bu kitap ayrıca bu demetlerde mevcuttur:

$31.96
Bought separately
$9.99
Demetin Fiyatı

İçindekiler

 • Aristofanes
 • Çevirmenin Notu
 • KURBAĞALAR
  • 1. Sahne
  • 2. Sahne
  • 3. Sahne
  • 4. Sahne
  • 5. Sahne
  • 6. Sahne
 • Notlar

Desteklenen Kampanyalar

Watsi

https://watsi.org

Watsi is a global crowdfunding platform for healthcare that enables anyone to donate as little as $5 to directly fund life-changing medical care for people in need. 100% of every donation funds medical care and we are dedicated to complete transparency.

Watsi (watsi.org) is the first global crowdfunding platform for healthcare, enabling anyone to directly fund low-cost, high-impact medical care for people in need. 100% of every donation on Watsi’s platform directly funds medical care for patients, the organization does not take a cut for its operations. Since launching in August of 2012, Watsi has funded medical care for more than 700 people in 16 countries.

Leanpub Önkoşulsuz, Risksiz, %100 Mutluluk Garantilidir

Leanpub'tan yaptığınız alışverişlerde, 60 günlük sürede %100 iade garantisi mevcut, bunun için sadece iki tıklama yeterli. İade talepleri elden işlenmektedir, aktifleşmesi birkaç gün alabilir. Detaylar için (ingilizce) kullanım sözleşmesini okuyunuz.

80% Royalties. Earn $16 on a $20 book.

We pay 80% royalties. That's not a typo: you earn $16 on a $20 sale. If we sell 5000 non-refunded copies of your book or course for $20, you'll earn $80,000.

(Yes, some authors have already earned much more than that on Leanpub.)

In fact, authors have earnedover $13 millionwriting, publishing and selling on Leanpub.

Learn more about writing on Leanpub

Free Updates. DRM Free.

If you buy a Leanpub book, you get free updates for as long as the author updates the book! Many authors use Leanpub to publish their books in-progress, while they are writing them. All readers get free updates, regardless of when they bought the book or how much they paid (including free).

Most Leanpub books are available in PDF (for computers), EPUB (for phones and tablets) and MOBI (for Kindle). The formats that a book includes are shown at the top right corner of this page.

Finally, Leanpub books don't have any DRM copy-protection nonsense, so you can easily read them on any supported device.

Learn more about Leanpub's ebook formats and where to read them

Leanpub üzerinde Yazın ve Yayımlayın

Authors and publishers use Leanpub to publish amazing in-progress and completed ebooks, just like this one. You can use Leanpub to write, publish and sell your book as well! Leanpub is a powerful platform for serious authors, combining a simple, elegant writing and publishing workflow with a store focused on selling in-progress ebooks. Leanpub is a magical typewriter for authors: just write in plain text, and to publish your ebook, just click a button. It really is that easy.

Leanpub üzerinde nasıl yazabileceğinizi öğrenin