Rebelská historie vývoje softwaru
$7.99
Minimální cena
$7.99
Doporučená cena

Rebelská historie vývoje softwaru

O knize

Úvod

It’s fine to celebrate success but it is more important to heed the lessons of failure.
— Bill Gates

Je rok 2017, sedíme v Brněnské hospodě a bavíme se s produkt manažerem, který nedávno odešel z jedné velké nadnárodní firmy. Michal vysvětluje své pohnutky: „Věřil bys, že někteří lidé mají radost z toho, že mohou druhým škodit? Já jsem jednou takto nedostal prémie. Kdo je v korporátu déle, má lepší kontakty. Kdo má lepší kontakty, manipuluje s ostatními lidmi a může být povýšen. Nejhorší na všem je, že ani povýšení ti nepomůže, aby ses dál nepotkával s blbci.“

Schopnost rozhodování a přesvědčivost, žádoucí vlastnosti klasického managementu, mohou být jen špatně interpretovaným sklonem k dominanci a manipulaci s lidmi. O tzv. psychopatech v managementu píše například firemní psycholog Paul Babiak (Babiak and Hare 2007). Psychopati typicky postrádají empatii a svědomí, jejich chování je egocentrické a velkolepé. Na druhou stranu někteří psychopati mohou být charismatičtí, mít šarm a schopnost jednat pevně a přesvědčivě. V mnoha firmách bývají právě uvedené vlastnosti těmi, které otevírají cestu na vyšší příčky v kariérním žebříčku.

Z pohledu vývojáře není situace o nic více uspokojivá. Vývoj softwaru se vyznačuje specifikem, že vývojářskou práci nelze dobře kontrolovat: „Opravdu trvala analýza této chyby dva dny? Byla chyba opravena rychlým fixem nebo dokonce proběhl refaktoring?“ V prvním případě – oprava rychlým fixem – řešíme nahlášený problém, takže zákazník může být v danou chvíli spokojen. Ve druhém případě – kvalitní oprava s refaktoringem – budujeme stabilní a udržovatelný produkt, se kterým může být zákazník spokojen dlouhodobě. Kontrola kvality řešení je však téměř nemožný úkol – kvůli komplexitě kódu ve velkých projektech kvalitu často důkladně neposoudí ani samotní kolegové vývojáři. Nemožnost kontroly vede k nedůvěře managementu, a příliš často se tak setkáváme s firemní kulturou, ve které se jednoduše vývojářům nevěří. Problém důvěry a týmové spolupráce se stává výzvou, kterou žádný tým lídr 21. století nemůže nechat bez povšimnutí.

Myšlenkově náročný proces psaní softwaru je komplikován špatným způsobem vedení, nevhodně zvolenou metodikou, neporozuměním zákazníkovi a v neposlední řadě lidskými vlastnostmi a vztahy. Lidé neznají způsob, jak psát perfektní kód. Systémy, pyšnící se extrémní bezpečností nebo spolehlivostí, nejsou ve skutečnosti vůbec bezpečné nebo spolehlivé. Často jde jen o marketing. Nakonec neúspěchem končí více softwarových projektů, než si drtivá většina jejich manažerů připouští.

Způsob vývoje softwaru se během posledních desetiletí výrazně změnil. Bohužel lidé jen velmi obtížně dokážou změnit svůj mentální model (tj. model fungování světa a věcí, na jehož základě dělají svá rozhodnutí). Svět se mění velmi rychle a lidé stále opakují stejné chyby navzdory tomu, že vědí „jak to dělat správně“.

Nutností psát software bylo lidstvo postaveno před novou výzvu – alespoň do doby, než si vytvoří umělou inteligenci schopnou i v tomto oboru člověka nahradit.

 • Sdílejte tuto knihu

 • Kategorie

  • Education
  • Software Engineering
 • Zpětná vazba

  Napište autorům

O autorovi

Lukáš Bednařík
Lukáš Bednařík

I help companies to create quality software faster. My domain is software development practices and methodologies. Check my blog at lukasbednarik.cz.

Obsah

 • Úvod
 • 70. léta: Krize softwaru
 • 70. léta: Postmoderní management
 • Rok 1985–1987: Smrt pacientů ozářením
 • 90. léta: Rozvoj objektově orientovaného programování
 • Rok 1999: Mars Climate Orbiter se odmlčel
 • Rok 1999: Kniha o extrémním programování
 • Rok 2000: Milénium bug
 • Rok 2001: Smrt ozářením v Panamě
 • Rok 2001: Agilní manifest
 • Rok 2005: Pokračování modernizace databáze FBI
 • Rok 2011: Dokončení Duke Nukem Forever
 • Rok 2011: Peterův princip
 • Rok 2012: Vydání příručky Valve
 • Rok 2015: Dvě miliardy řádků kódu
 • Rok 2030: Budoucnost
 • Závěr

Leanpub bez podmínek, žádné riziko, 100% záruka spokojenosti

Do 60 dní po nákupu můžete dostat 100% peněz zpět z každého nákupu na Leanpub, na dvě kliknutí.
Úplné znění podmínek

80% tantiém. Vyděláte 16 $ na knize za 20 $.

Platíme 80% tantiém. To není překlep: vyděláte 16 $ na prodeji za 20 $. Pokud prodáme 5000 nevrácených kopií vaší knihy nebo kurzu za 20 $, vyděláte 80 000 $.

(Ano, někteří autoři na Leanpubu již vydělali mnohem více.)

Autoři vydělalipřes 12 milionů dolarů psaním, publikováním a prodejem na Leanpub.

Dozvědět se více o psaní na Leanpub

Bezplatné aktualizace. Bez DRM.

Pokud si koupíte knihu na Leanpub, dostanete zdarma aktualizace po dobu, kdy autor knihu aktualizuje! Mnoho autorů používá Leanpub k publikaci svých knih v průběhu psaní. Všichni čtenáři dostávají zdarma aktualizace, bez ohledu na to, kdy si knihu koupili nebo kolik za ni zaplatili (včetně zdarma).

Většina knih na Leanpub je k dispozici ve formátu PDF (pro počítače), EPUB (pro telefony, tablety a Kindle). Formáty, ve kterých je kniha k dispozici, jsou zobrazeny v pravém horním rohu této stránky.

Nakonec, knihy na Leanpub nemají žádné nesmysly s DRM ochranou proti kopírování, takže je můžete snadno číst na jakémkoli podporovaném zařízení.

Dozvědět se více o formátech elektronických knih Leanpub a kde je číst

Napište a publikujte na Leanpub

Autoři a vydavatelé používají Leanpub k publikování úžasných průběžných a dokončených e-knih, stejně jako tento. Leanpub můžete použít k psaní, publikování a prodeji knihy také! Leanpub je silná platforma pro seriózní autory, která kombinuje jednoduchý, elegantní workflow pro psaní a publikování s obchodem zaměřeným na prodej e-knih. Leanpub je magický psací stroj pro autory: stačí napsat jednoduchý text a publikovat svůj e-kniha, stačí kliknout na tlačítko. Je to opravdu tak snadné.

Více informací o psaní na Leanpub